TRÓJKA I NDK W SERBII

Na początku października po raz pierwszy reprezentacja naszej szkoły  a po raz drugii NDK była  z wizytą w Serbii w Pranianach – gmina Gornji Milanovac.  Wymiana młodzieży z naszego miasta odbywa się dzięki podpisanych umów między gminami Nowogard  i Gornji Milanowac i Szkołami - SP nr 3 i Szkołą w Pranianach .Serbowie natomiast przyjeżdżają do naszego miasta w trakcie trwania Warsztatowych Spotkań Artystycznych odbywających się w ramach festiwalu Lato z Muzami.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z Teatrzyku pod Chmurką oraz uczennice z koła plastycznego. Nowogardzki Dom Kultury reprezentowali uczestnicy: koła plastycznego oraz kół tanecznych Flesz i Flesz Dance.

Droga do Serbii jest długa i dość uciążliwa, jechaliśmy tam ponad 24 godz. Jednak po drodze zaliczyliśmy w ramach zwiedzania europy  kilka państw unijnych  : Niemcy , Czechy Słowacja ,Węgry i Serbska  granica gdzie celnicy sprawdzili nasze paszporty. Serbowie przygotowali nam bardzo ciepłe powitanie. Mieszkaliśmy w ośrodku wczasowym w Kostunici (cudownie położonym w górach )codziennie dojeżdżaliśmy do Pranian na warsztaty lalkarskie, warsztaty tańca serbskiego, wokalne oraz malowania na szkle i jedwabiu Tak, więc każdego dnia do obiadu ciężko pracowaliśmy na warsztatach, a popołudniami zwiedzaliśmy i oglądaliśmy piękne krajobrazy, miejsca i zakątki Serbii . Byliśmy na Równej Górze – jej szczyt jest zupełnie płaski. Wielką atrakcją okazał się sam dojazd do tej góry, prowadził bardzo wąskimi górskimi serpentynami. Kolejnym razem zobaczyliśmy cudowny  zakątek Serbii zwany „Sercem Serbii”- Owczar Banie gdzie płynęliśmy  tratwą po Morawie i dopłynęliśmy do jednego z najstarszych monastyrów (klasztor prawosławny), zwiedziliśmy go i poznaliśmy jego historię. Na koniec odprężyliśmy się na krytym basenie z wodami termalnymi. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy jednen z najstarszych monastyrów w Serbii a następnie uzdrowisko Warniaczka Bania, gdzie znajdują się wody pitne zawierające siarkę (podobno świetne na układ trawienny). Poza tym uczestniczyliśmy w kilku oficjalnych uroczystościach zorganizowanych szkołach i przedszkolu. Największy problem dla nas stanowiło oczywiście jedzenie, jest ono bardzo  charakterystyczne i jak dla nas trochę za tłuste, ale i z tym sobie poradziliśmy wg zasady „Polak potrafi”. Najważniejsze jednak ,że towarzyszyła nam piękna pogoda (ok. 30 stopni) i cudowne, niesamowite wręcz widoki które wprawiały  nas w świetny nastrój. Oczywiście na wyjazd nasze  grupy z  Trójki  i NDK przygotowały wspólnie program artystyczny, który pokazaliśmy w domach kultury w Gornji  Milanovcu i w Pranianach. Podsumowując było fantastycznie !!! Oby ta współpraca trwała jak najdłużej bo warto dobrze pracować a w nagrodę zwiedzać zakątki i piękne miejsca w gorącej Serbii ! Dziękujemy Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za pomoc w zorganizowaniu naszej wycieczki.

A.D.